Kevätmuutto 2020

Valitse vuosi:  

Lihavoituina lajit, joiden kohdalla on toteutunut ns. viiden päivän sääntö (ensimmäistä havaintoa on seurannut toinen samasta lajista viiden päivän sisällä). Joistakin lajeista on tehty samana päivänä useampi havainto. Jos viiden päivän sääntö ei toteudu, on lajista ilmoitettu myös seuraava havainto.

Sivua päivittävät Jorma Halonen ja Anssi Mäkinen. Sivu sisältää havaintoja, joita ARK tai RK ei ole tarkistanut.

  1. pulmunen 31.1. 25 p PEL Purajärvi (Rauli Kelloniemi)
    12.2. 1 p UTS Nuorgam (Jan-Erik Tanhua)
  2. tilhi 3.2. 2 p nous NE YLI Kuivakangas, Töyränvuopio (Jouni Parviainen)
  3. taviokuurna 5.2. 1 n p UTS Gorretat (Esko Aikio)
  4. vihervarpunen 18.2. 1 k p RAN Multilahti (Olli Näyhä)
  5. merikotka 23.2. 1 ad N PEL Juoksenki, Karpinpää (Jouko Ylisaukko-oja)
  6. isokoskelo 2.3. 2 n p YLI Vuennonkoski (Tapani ja Aira Tapio)
    26.3. 1 kn p PEL Nivanpää (Markus Mäkikyrö)
  7. mustavaris 2.3. 1 p RAN poliisiasema (Kari-Pekka Hiltunen)
    31.3. 1 yks ROV Ratantaus (Ismo Pyhtilä)
  8. laulujoutsen 6.3. 2 NE YLI Etelä-Portimojärvi (Antti Jaako)
  9. lunni 6.3. 1 p KMJ Raajärvi (Ari Ruopsa, Heikki Silvola)
  10. nokkavarpunen 10.3. 1 k p SOD Orajärvi (Satu Paavola)
  11. harmaalokki 17.3. 1 p ROV Oikarainen (Pirjo Ilvesviita, Timo Alaraudanjoki)
  12. kalalokki 19.3. 1 E ROV Rautiosaari (Juhani Jalkanen)
  13. telkkä 23.3. 2 p ROV Jaatilansaari, eteläkärki (Vesa Nivala)
    1 k p RAN Takajärvi, Ranuanjoen niska (Kari-Pekka Hiltunen)
    1 n p ROV Vikajärvi, Laavuranta (Hannu Jauhiainen)
  14. isolepinkäinen 23.3. 1 p INA Kaamanen (Jan-Erik Tanhua)
  15. peippo 24.3. 1 k p PEL Konttajärvi (Esko Koponen)
  16. mustarastas 25.3. 1 k p ROV Vikajärvi, Korpikoskentie (Hannu ja Eija-Riitta Jauhiainen)
  17. tikli 25.3. 1 p KMJ Särkikangas (Erika Kiviniemi)
    31.3. 1 p ROV Ahokankaantie 29 (Jukka Simula)
  18. sepelkyyhky 26.3. 2 p ROV Oikarainen (Antti Pekki)
    2 N YLI Hyllykylä (Pertti Rautio)
  19. kottarainen 26.3. 1 p PEL Saukko-ojanpää (Olli Urhonen)
  20. kurki 27.3. 2 p KOL Rautuvaaran puhdistamo (Pekka Möykkynen)
  21. kiuru 27.3. 1 p ROV Alakorkalon hyötyjäteasema (Jukka Simula)
  22. pajusirkku 27.3. 1 k p KMJ Seinälä (Pirkka, Anitta, Tuukka ja Veikka Aalto)
  23. kanadanhanhi 28.3. 1 p ROV Jaatilansaari, eteläkärki (Jorma Salo)
  24. töyhtöhyyppä 28.3. 1 p PEL Nivanpää (Jorma V. A. Halonen)
  25. varpushaukka 29.3. 1 k p INA Salmenranta (Juhani ja Ritva Honkola)
  26. piekana 30.3. 1 p UTS Ailikkaan erotuspaikan risteys (Jan-Erik Tanhua)
  27. naurulokki 31.3. 1 p ROV Ounaskoski (Antti Keränen)