Kevätmuutto 2018

Valitse vuosi:  

Lihavoituina lajit, joiden kohdalla on toteutunut ns. viiden päivän sääntö (ensimmäistä havaintoa on seurannut toinen samasta lajista viiden päivän sisällä). Joistakin lajeista on tehty samana päivänä useampi havainto. Jos viiden päivän sääntö ei toteudu, on lajista ilmoitettu myös seuraava havainto.

Sivua päivittävät Jorma Halonen ja Anssi Mäkinen. Sivu sisältää havaintoja, joita ARK tai RK ei ole tarkistanut.

  1. taviokuurna 27.1. 2 k + 1 n p ENO Hetta (Seppo Jahkola)
    1 p KOL Äkäslompolo (Pirkko Hietaniemi)
  2. kiuru 9.2. 1 än p ROV Vennivaara (paikalliset)
    13.4. 1 ä m INA Mellanaapa (Olli Osmonen, Juha Sihvo)
    13.4. 1 p YLI Pahasuo (Tomi Rautio)
    13.4. 2 p ROV Alakorkalon jäteasema (Matti Kassala)
  3. merikotka 22.2. 1 ad NE ROV Juotas (Teuvo ja Antonina Hietajärvi)
    5.3. 1 p ROV Muurola (Martta Lammassaari)
  4. räkättirastas 8.3. 5 kiert RAN opiston risteys (Kari-Pekka Hiltunen)
  5. mustavaris 8.3. 1 än p ROV Teollisuuskylä (Antti Keränen)
    1.4. 5 p KIT Neste (Paula Lehtonen)
  6. isolepinkäinen 10.3. 1 p POS Mourusalmi, Kivelä (Raimo, Anne, Marita ja Juhani Västilä)
    14.4. 1 yks RAN Hyyhelö (Kari-Pekka Hiltunen, Tuomo Kiminki)
  7. hippiäinen 17.3. 1 k p Ä ROV Vaattunki (Vesa Nivala)
    31.3. 1 p ä SAL Kursu (Jukka Soppela)
  8. laulujoutsen 22.3. 3 p ROV Törmänki (Heikki Tuomi-Nikula)
  9. harmaalokki 22.3. 2 p ROV Ounaskoski (Rauno Kalliskota)
    31.3. 1 kiert ROV Jaatila (Paula Kivilompolo, Kristian Salmela)
  10. mustarastas 22.3. 1 k p PEL Hellandintie (Hannu ja Saara Lehtimäki)
    1.4. 1 k p RAN Ahvenniemi (Eero Pätsi)
  11. pulmunen 22.3. 3 N SOD Vuotso (Osmo Hirvasvuopio)
    29.3. 1 m N PEL Sirkkakoski (Pertti Rautio)
  12. peippo 25.3. 1 k p Ä ROV Vaattunkiköngäs (Pirjo Ilvesviita)
  13. piekana 29.3. 1 NW INA Ivalo (Jan-Erik Tanhua)
    5.4. 1 kn p INA Siikajärvi (Jan-Erik Tanhua)
  14. sinisorsa 30.3. 1 kn p YLI Pessalompolo (Vesa Nivala)
  15. vihervarpunen 30.3. 1 k p PEL Sirkkakoski (Tomi Rautio)
  16. tiltaltti 31.3. 1 k p Ä ROV Vikajärven laavu (Sari Koski)
    14.4. 2 p YLI Pessakoski (Tomi Rautio, Jarmo Saarela)
  17. merihanhi 4.4. 2 kiert ROV Ounaskoski (Ismo Pyhtilä)
    15.4. 1 kiert PEL Kaaranneskoski (Tomi Rautio)
  18. töyhtöhyyppä 6.4. 1 p SAV kk (Anna-Liisa Kelloniemi)
  19. kalalokki 7.4. 2 p ROV Souharinlampi (Pekka Pahtaja)
    13.4. 6 än kiert ROV Jaatilansaari (Sirpa Marttila)
  20. kottarainen 7.4. 1 p POS kaatopaikka (Mika Heikkala)
    13.4. 1 p ruok SAL Leusjärvi (Tarmo ja Oili Kylli)
    13.4. 4 p YLI Kuivakangas (Tomi Rautio, Jarmo Saarela)
    13.4. 1 kiert ROV Alakorkalon jäteasema (Veikko Vasama)
  21. sepelkyyhky 8.4. 2 W RAN Portimojärvi (Roope Ruokonen)
    1 p ruok YLI Tolppi (Eino Tammela)
  22. luotokirvinen 8.4. 1 p KMJ Joutsijärvi (Kalervo Kaisanlahti)
  23. västäräkki 8.4. 1 p PEL Lankojärvi (Yrjö ja Elli Kauppinen, Pirkko Pönkkä)
  24. järripeippo 8.4. 1 k p Än ROV Kiiruna (Antti Keränen)
  25. telkkä 9.4. 1 kn p ROV Karvonranta (Jukka Soppela)
  26. merimetso 9.4. 9 SSW SOD Peurasuvanto (Veli-Matti Sorvari, Johanna Saarenmäki)
    28.4. 3 N klo 8:15 ROV Putaanperä (Jukka ja Taina Siltanen)
    28.4. 4 ad m N ROV Kaihuanvaara (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
    28.4. 3 m NE klo 8:55 ROV Vitikanpää (Jukka Simula)
  27. tikli 10.4. 2 p PEL Koskela (Terttu Sotaniemi, Juha Saukkoriipi)
  28. kanadanhanhi 12.4. 1 p ROV Ounaskoski (Antti Aholainen, Juhani Jalkanen)
  29. tuulihaukka 12.4. 1 p ROV Leive (Eeva Pyhtilä)
  30. nokkavarpunen 12.4. 1 p KIT Rautuskylä (Markku Lahti)
  31. varpushaukka 14.4. 1 k kiert KIT Kenttälä (Juha Takalo)
  32. turkinkyyhky 14.4. 1 p KIT Tepasto, Kurkkio (Anja Keskitalo)
    20.4. 1 p KOL Äkäslompolo (Pekka Hietaniemi)
  33. rautiainen 14.4. 1 p POS Alanko (Akseli Myllyneva)
  34. metsähanhi 15.4. 1 p RAN Penämö (Ville Impiö)
  35. kurki 15.4. 1 N YLI Kainuunkylä, Saarimaa (Jarmo Saarela)
    1 p PLK Arvosjoki (Eero Perttunen)
  36. merilokki 15.4. 1 yks RAN Kaitavirta (Kari-Pekka Hiltunen, Tuomo Kiminki)
  37. niittykirvinen 15.4. 2 p nous N YLI Kallijoki (Jarmo Saarela)
  38. punarinta 15.4. 1 p ENO Kuttanen (Ritva Palo)
    15.4. 1 än p KIT Sätkenä (Mikko Joensuu)
  39. kulorastas 15.4. 1 p YLI Kallijoki (Jarmo Saarela)
    1 p YLI Kallivaara (Jarmo Saarela)
  40. vuorihemppo 15.4. 1 p ROV Kuusiselän kaatopaikka (Ismo Kreivi)
  41. naurulokki 16.4. 1 p ROV Ounaskoski (Jorma Salo)
    1 p POS Ahvensalmi (Mika Heikkala, Akseli Myllyneva)
    7 p ROV Ounaskoski (Anssi Mäkinen, Jarno Luiro)
    16.4. 4 p ROV Ounaskoski (Veikko Vasama, Rauno Kalliskota, Vesa Perttunen, Ismo Pyhtilä, Pekka Suunta, Vesa Nivala)
  42. hiirihaukka 17.4. 1 NE ROV Vaattunki (Esa Huhta)
    27.4. 1 W ROV Mäki-Vuorsamo (Ari Ollila)
    27.4. 2 kiert ROV Putaanperä (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  43. tunturikiuru 17.4. 1 än ENO Pöyrisjärvi (Eija Leppänen ym.)
    1.5. 2 p INA Mellanaapa (Jorma Niemelä ym.)
  44. sääksi 18.4. 1 m ENE ROV Tikkasenkari (Antti Ruonakoski)
    28.4. 1 p ROV Vanttauskoski (Viljo Ruokanen)
  45. kuovi 18.4. 1 p KMJ Kulmunginniemi (Kari Peuna)
  46. metsäviklo 18.4. 1 p PEL Sirkkakoski (Tomi Rautio, Johanna Kokkonen, Markku Sirkka)
    1 RAN Kaitavirta (Kari-Pekka Hiltunen)
  47. selkälokki 18.4. 2 p POS Ahvensalmi (Akseli Myllyneva)
  48. laulurastas 18.4. 1 ä p ROV Someroharju (Sakari Harju, Päivi Väisänen)
    24.4. 1 p KOL Ruonajärvi (Aili ja Arvo Mäntyranta)
    24.4. 1 p PEL Sirkkakoski (Markku ja Kati Sirkka, Tomi Rautio)
  49. lapinsirkku 18.4. 1 ä N ROV Alakorkalon jäteasema (Vesa Nivala)
  50. pajusirkku 18.4. 1 k p KOL Ruonajärvi (Aili ja Arvo Mäntyranta)
    1 k p PEL Teikoniemi (Matti Alahuhta)
  51. ampuhaukka 19.4. 1 n W ROV Toramo (Antti Ruonakoski)
    19.4. 1 yks SOD kk (Ossi Pihajoki)
    19.4. 1 k kiert SAL Hanhikangas (Raimo ja Helena Mikkonen)
  52. sepelrastas 19.4. 1 k p POS Oiva (Toivo Baas)
  53. muuttohaukka 20.4. 1 k nous W YLI Kuivakangas (Jarmo Saarela, Jouni Pakisjärvi)
    28.4. MUO (salattu)
    28.4. 1 p INA (salattu)
  54. mustaleppälintu 20.4. 1 än p ROV Valajaskoski (Antti Ruonakoski)
  55. kivitasku 21.4. 1 k p ROV Alakorkalon jäteasema (Jorma Salo)
  56. pohjansirkku 21.4. 1 yks ROV Ounaskoski (Rauno Kalliskota)
  57. isokoskelo 22.4. 1 k p ROV Oikarainen (Elisa Konttaniemi)
  58. lehtokurppa 22.4. 1 Ä ROV Oikarainen (Antti Pekki)
  59. suopöllö 22.4. 1 p ROV Alakorkalon jäteasema (Leena Muotka, Antti Ruonakoski, Andreas Nuspl)
    30.4. 2 p YLI Jänkkävainio (Markku Sirkka)
    30.4. 1 p YLI Kallijoki (Jarmo Saarela)
  60. tavi 23.4. 1 kn p ROV Veitikanlampi (Jukka Simula, Anssi Mäkinen)
  61. sinisuohaukka 23.4. 1 k p ROV Ukonkönkäänkankaat (Ismo Kreivi)
  62. punakylkirastas 23.4. 1 p ROV Alakorkalon jäteasema (Veikko Isomursu)
    2 p ROV Alakorkalon jäteasema (Antti Ruonakoski, Andreas Nuspl)
  63. jouhisorsa 24.4. 1 kn p PEL Sirkkakoski (Tomi Rautio, Markku Sirkka)
  64. tukkasotka 24.4. 1 kn p PEL Nivanpää (Marjatta Mäki)
  65. arosuohaukka 24.4. 1 ad k SE ROV Korkalovaara (Veikko Isomursu)
    1.5. 1 n kiert NNW ROV Kivitaipale (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  66. lyhytnokkahanhi 25.4. 1 m NE ROV Alakorkalon jäteasema (Anssi Mäkinen)
  67. kuikka 25.4. 1 p ROV Hirvas (Pirkka Aalto)
    1 S ROV Niskanperän lintutorni (Vesa Nivala)
    5.5. 4 m KMJ Juujärvi (Eerik Sotaniemi)
  68. kapustarinta 25.4. 1 p ROV Alakorkalon jäteasema (Veikko Vasama)
    25.4. 1 Ä SOD kk (Ossi Pihajoki)
    25.4. 2 p RAN Opiston pellot (Olli Näyhä)
    1 p ROV Mustikkamaa (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  69. taivaanvuohi 25.4. 1 p RAN Opiston pellot (Olli Näyhä)
    25.4. 1 yks RAN Keskitalon pellot (Kari-Pekka Hiltunen)
  70. peukaloinen 25.4. 1 Än ROV Sukula (Anssi Mäkinen)
    10.5. 1 p ENO Kelottijärvi, Saarenpää (Jorma Ylivirta)
  71. haapana 26.4. 2 kn p PEL Nivanpää (Jorma V. A. Halonen, Henri Vihriälä, Emilia Kunnari)
  72. harmaahaikara 26.4. 1 S ENO Iitto (Viktor Mannela)
    4.5. 2 p YLI Portimojärvi (Ismo Kreivi, Minna Luolamo)
  73. mustalintu 27.4. 1 k p INA Kettujoki (Vesa Juntunen)
  74. liro 27.4. 2 p YLI Kuivakangas (Jarmo Saarela)
  75. hemppo 27.4. 1 än m N ROV Putaanperä (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  76. uivelo 28.4. 1 kn p ROV Vikajärvi (Hannu Jauhiainen)
  77. silkkiuikku 28.4. 1 p ROV Ounaskoski (Jarno Luiro, Marko Junttila)
  78. haarapääsky 28.4. 1 kiert ROV Aronperä (Ismo Pyhtilä)
  79. metsäkirvinen 28.4. 4 yks RAN Hyyhelö (Kari-Pekka Hiltunen)
    28.4. 1 ä m 1 ä ROV Kaihuanvaara (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
    28.4. 1 k Än 2 än p ROV Ounasmetsä (Matti Välimäki)
  80. lumihanhi 29.4. 2 p SOD Vajunen (Marja-Leena Holappa, Kauko Pääkkölä)
  81. ristisorsa 29.4. 1 yks ROV Vikajärvi (Hannu Jauhiainen, Olli Sälevä, Lotta HIrvas)
    17.5. 6 p KOL Kurtakko (Pekka Peltoniemi)
  82. lapasorsa 29.4. 1 k p YLI Kainuunkylä (Jarmo Saarela)
  83. leppälintu 29.4. 1 k p INA Mellanaapa (Esa Metso, Liisa Tuomi)
  84. haarahaukka 30.4. 1 N POS Ahvensalmi (Mika Heikkala)
    7.5. 1 ROV Leive (Eeva Pyhtilä)
  85. punajalkaviklo 30.4. 1 p YLI Kuivakangas (Jarmo Saarela)
  86. valkoviklo 30.4. 1 ä ROV Jaatilansaari (Vesa Nivala)
    30.4. 3 p YLI Kuivakangas (Jarmo Saarela)
    30.4. 1 Ä ROV Jaatila, Matinmikonperä (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  87. rantasipi 30.4. 1 än p ROV Matinmikonperä (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  88. uuttukyyhky 30.4. 1 p ROV Jaatila, Matinmikonperä (Vesa Nivala, Antti Ruonakoski, Anette Simola)
    21.5. 1 yks SOD kk (Ossi Pihajoki)
  89. pikkukuovi 3.5. 1 p KMJ Juujärvi (Kari Peuna)
    3.5. 2 yks SOD Ilmakkiaapa (Eerikki Rundgren)
    3.5. 1 Än kiert YLI Kuivakangas (Tomi Rautio, Johanna Kokkonen)
  90. mustaviklo 3.5. 3 Än p ROV Kivitaipale (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  91. kirjosieppo 3.5. 1 k p ROV Vennivaara (Hannu Mällinen)
  92. heinätavi 4.5. 2 m N ROV Alakorkalon jäteasema (Matti Kassala)
  93. kyhmyjoutsen 5.5. 1 p nous S YLI Kuivakangas (Kimmo Salmi)
  94. tundrahanhi 5.5. 2 p SAL Aapa-Tuohilampi (Raimo Mikkonen, Esa Karkkola, Klaus Loisa, Olavi Särkelä)
    8 N INA Ivalo (Timo Rintamäki)
  95. tukkakoskelo 5.5. 1 k p YLI Portimojärvi (Tornien taisto: Veikko Isomursu ym.)
    5.5. 1 k p KMJ Hoppula (Erkki Jokelainen, Eerik Sotaniemi)
  96. kaakkuri 5.5. 1 ä m ROV Paavalniemi (Antti Ruonakoski, Hannu Jauhiainen, Anette Simola)
    3 jp p ROV Rautiosaari (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  97. ruskosuohaukka 5.5. 1 k kiert YLI Kallijoki (Ismo Kreivi, Minna Luolamo, Topi Kreivi)
  98. nuolihaukka 5.5. 1 m N KMJ Kulmunginniemi (Erkki ja Inkeri Nieminen)
    12.5. 1 kiert ROV Juotas (Raimo Metsomäki, Heini Haverinen)
  99. meriharakka 5.5. 1 p ROV Jaatilansaari (Vesa Nivala)
  100. pikkulokki 5.5. 1 ä ROV Petäjäinen (Vesa Nivala)
  101. keltavästäräkki 5.5. 1 yks RAN Opiston pellot (Kari-Pekka Hiltunen)
  102. pajulintu 5.5. 1 än p ENO Saarikoski, Kivijoki (Kristiina Johansson)
  103. punasotka 6.5. 1 k p POS Ahosenniemi (Akseli Myllyneva)
  104. alli 6.5. 1 kn p ROV Vitikanpää (Tuomo ja Hilkka Suhonen)
  105. mustakurkku-uikku 6.5. 2 p PEL Kaaraneskoski (Tomi Rautio, Markku ja Kati Sirkka, Henri Vihriälä)
  106. kiljukotka 6.5. 1 +2kv N ROV Kaihuanvaara (Antti Ruonakoski)
  107. pikkutylli 6.5. 1 än lask ROV Alakorkalon jäteasema (Matti Kassala, Markku Pernu)
  108. suosirri 6.5. 1 Ä INA Mellanaapa (Jorma ja Aila Niemelä)
  109. kalatiira 6.5. 1 p ROV Kuolajokisuu (Mika Bäckman)
    6.5. 2 p PEL Sirkkakoski (Tomi Rautio, Johanna Kokkonen, Jouni Lehtola)
  110. räystäspääsky 6.5. 1 p KOL Äkäslompolo (Paavo Hellstedt)
    6.5. 1 p PEL Sirkkakoski (Markku ja Kati Sirkka)
  111. pensastasku 6.5. 1 p ROV Alakorkalon jäteasema (Matti Kassala, Markku Pernu)
  112. suokukko 8.5. 1 k p YLI Purasenvaara (Jarmo Saarela)
    8.5. 3 k än YLI Kuivakangas (Jouni Parviainen)
  113. jänkäkurppa 8.5. 2 lask KIT Pakatti (Paula Lehtonen)
  114. merikihu 8.5. 2 m NW ROV Salmijärvi (Kalevi Roivas)
    29.5. 3 m ROV Juotasjärvi (Inkeri Nieminen)
  115. lyhytvarvaskiuru 8.5. 1 p ENO Pousu (Anneli Kiiskinen)
  116. törmäpääsky 8.5. 1 p ROV Rantavitikka (Riitta-Liisa Tölli)
  117. hernekerttu 8.5. 1 Ä ROV Rautiosaari (Veikko Isomursu)
  118. härkälintu 9.5. 1 p YLI Sammaljokisuu (Jarmo Saarela)
  119. nokikana 9.5. 1 yks RAN Salmensilta (Kari-Pekka Hiltunen)
    19.5. 2 yks SOD Orajärvi (Tarmo Simula)
  120. tylli 9.5. 1 p KMJ keskusta (Pirkka Aalto)
    9.5. 1 yks SOD Sattanen (Olavi Nyyssönen)
    9.5. 2 p KOL Kurtakko (Pekka Peltoniemi)
  121. pilkkasiipi 10.5. 1 kn p PEL Pellojärvi (Ilkka Spets)
  122. kaulushaikara 10.5. 1 nous SOD Lismanaapa (Markus Kaihua ym.)
  123. lapinsirri 10.5. 4 p KOL Kurtakko (Pekka Peltoniemi)
  124. jänkäsirriäinen 10.5. 1 p Än SOD kk, Pietarijänkä (Pekka Paarman)
    27.5. 1 Ä PLK Kilpiaapa (Pirkka Aalto)
  125. punakuiri 10.5. 1 jp 1 tp p ROV Harjulampi (Vesa Nivala)
    2 Än UTS Kevon luonnonpuisto (Olli-Pekka Karlin)
    10.5. 3 k p UTS Nilmellanjänkä (Olli-Pekka Karlin)
  126. lapintiira 10.5. 1 kiert ROV Kunnarinkuja (Mikko Lantto, Tapio Kuula)
  127. käki 10.5. 1 k Ä ROV Narkaus (Sirkka Leino)
    1 m KMJ Hietala (Eerik Sotaniemi)
  128. sinirinta 10.5. 1 Ä ROV Souharinlampi (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
    10.5. 1 k p ROV Toramo (Hannu Mällinen)
  129. pikkulepinkäinen 10.5. 1 n p ROV Alakorkalon jäteasema (Marja Eronen)
    21.5. 1 k p ROV Niskanperä (Matti Välimäki)
  130. harmaasorsa 11.5. 2 k p ROV Illinallas (Antti Ruonakoski, Anette Simola, Jukka Simula, Anssi Mäkinen)
    11.5. 1 kn p ROV Oikarainen (Jorma Salo)
  131. isosirri 11.5. 10 lask ROV Niskanperä (Veikko Isomursu)
  132. harmaasieppo 11.5. 1 Än p ROV Sukulanrakka (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
    11.5. 1 p RAN Ahvenniemi (Eero ja Henna Pätsi)
  133. käenpiika 12.5. 1 Ä p ROV Leive (Sirkka Leino)
  134. sirittäjä 12.5. 1 k Ä p ROV Leive (Sirkka Leino)
  135. sepeltasku 13.5. 1 k p SOD Lokka (Tommi Jyly)
  136. lapasotka 13.5. 1 kn p SOD Vajunen (Jorma V. A. Halonen)
  137. mustapyrstökuiri 13.5. 1 p YLI Kainuunkylä (Jarmo Saarela, Ilkka Spets)
    31.5. 1 p ROV Ounasjokisuisto (Jukka Simula)
  138. idänuunilintu 13.5. 1 Än SOD Siurunmaa (Seppo Penttinen)
    2.6. 1 Ä ROV Kaihuanvaara (Erkki ja Inkeri Nieminen)
  139. punavarpunen 13.5. ROV (salattu)
  140. virtavästäräkki 14.5. 2 E UTS Tenojoki (Osmo, Mika ja Iikka Heikkala)
  141. satakieli 14.5. 1 Ä KMJ Halosenranta (Mervi ja Mika Kulmunki)
  142. pensaskerttu 14.5. 1 Ä ROV Kivitaipale (Antti Ruonakoski)
    25.5. 1 Ä p ROV Ylikylä (Antti Ruonakoski)
  143. sinipyrstö 15.5. 1 k Än p ROV Kulmunkivaara (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  144. pikkusieppo 15.5. 1 Ä ROV Kulmunkivaara (Antti Ruonakoski, Anette Simola)
  145. tunturikihu 16.5. 5 p UTS Skáidejávri (Petteri Polojärvi)
  146. lapinkirvinen 16.5. 3 än p INA Virtaniemi (Jan-Erik Tanhua)
    23.5. 1 p INA Mellanaapa (Olli Osmonen, Juha Sihvo)
  147. vesipääsky 18.5. 2 p ROV Niskanperä (Vesa Nivala)
  148. valkoposkihanhi 19.5. 2 yks SOD Vaalajärvi (Olavi Nyyssönen, Ossi Pihajoki)
    29.5. 1 p SAL Aatsinki (Raimo Mikkonen, Erkki Alatalo)
  149. tervapääsky 19.5. 2 kiert N YLI Hyllykylä (Tomi Rautio)
    8 p YLI Meltosjärvi (Jorma V. A. Halonen ym. )
  150. mandariinisorsa 20.5. 2 p SAL Kotalankylä (Lea Sopanen)
  151. kuovisirri 20.5. 1 vp p ROV Niskanperä (Antti Ruonakoski, Andreas Nuspl, Anette Simola)
  152. lampiviklo 22.5. 1 Än p KOL Rautuvaara (Harri Taavetti)
  153. pikkusirkku 23.5. 1 Ä SOD Kelujärvi (Ossi Pihajoki)
  154. lehtokerttu 24.5. 1 Ä ROV Kivitaipale (Antti Karlin)
  155. tundrakurmitsa 26.5. 1 p INA Kiilopää (Veijo Nissilä)
  156. pulmussirri 26.5. 1 p ROV Sahanperä (Ismo Pyhtilä)
  157. pikkusirri 26.5. 1 p SAV Heinäuuttulampi (Ossi Pihajoki)
  158. keräkurmitsa 27.5. 1 p INA Kaunispää (Jarkko Malin)
    1 kn p UTS Ailegas (Mikko Järvinen, Anu Sukanen)
  159. mehiläishaukka 28.5. 1 SE RAN Ahvenniemi (Eero Pätsi)
  160. keisarikotka 28.5. 1 p KOL Äkäslompolo (riistakamera)
  161. leveäpyrstökihu 29.5. 12 NE INA Menesjärvi (Jouni Aikio)
  162. kuhankeittäjä 1.6. 1 Än p KOL Kesänkijärvi (Marja-Leena Setälä)
    29.6. 1 k Än ROV Viirinkylä (Viljo ja Leena Ruokanen)
  163. ruokokerttunen 3.6. 1 Ä ROV Ylikylä (Jukka Simula)
    3.6. 1 än p INA Mellanaapa (Juhani Honkola)
  164. punakottarainen 3.6. 1 p YLI Taroniemi (Pentti Marjeta)
    10.6. 1 p ROV Niskanperä, Mustonojanniitty (Pekka Niska)
  165. kehrääjä 8.6. 1 k Ä PEL Ajanki, Laurinvaara (Tuomo Räty, Sanna Raumala)
  166. mustapääkerttu 8.6. 1 k Ä ROV Koivusaari (Jukka Simula)
  167. räyskä 12.6. 1 p ROV Sahanperä (Ismo Pyhtilä)
  168. lapinuunilintu 13.6. 1 Ä SOD Viiankiaapa (Allan Hamari)
    19.6. 1 Ä SOD Kuorajoki, Pomokaira (Petteri Polojärvi)
    19.6. 1 Ä UTS Vetsikko (Olli Osmonen, Helge Ruotanen, Martti ja Sirpa Vihlman)
  169. kattohaikara 23.6. 2 N KMJ Kylmälahti (Päivi Lindholm, Liisa Leppänen)
  170. luhtahuitti 24.6. 1 p POS Lohiranta (Mikko Pätsi)
  171. isolokki 25.6. 1 N PEL Turtola (Jorma V. A. Halonen)
  172. viiriäinen 1.7. 1 Ä KOL Kallioniemi (Timo Böhme, Leena Törnqvist)